Dlaczego strona Twojej kancelarii powinna być responsywna?

Dlaczego strona Twojej kancelarii powinna być responsywna?

Prowadząc stronę internetową kancelarii, przede wszystkim powinniśmy patrzeć na potrzeby i preferencje użytkownika, który z niej korzysta. Jedną z takich preferencji (która w ciągu ostatnich lat bardzo ewoluowała) jest sposób, w jaki użytkownicy korzystają ze strony internetowej. Dawniej komputery w kafejkach, dzisiaj smartfony i zakupy w supermarkecie… Właśnie m.in. dlatego należy dostosować witrynę kancelarii i sprawić, aby była responsywna. 

W tym artykule omówimy szerzej, czym jest responsywna strona internetowa i dlaczego warto o nią zadbać.

Responsywna strona internetowa – co to znaczy?

Responsywna strona internetowa, tzw. RWD (z ang. Responsive Web Design), to witryna, która dostosowuje się do skali ekranu urządzenia. Treści i grafiki takiej witryny wyświetlają się prawidłowo i są wygodne w odbiorze na różnych urządzeniach, takich jak smartfon, tablet czy komputer stacjonarny. 

Nie należy mylić pojęć responsywna strona internetowa i mobilna strona internetowa. Pomiędzy tymi typami stron wyróżniamy pewne różnice. Responsywna strona dostosowuje się do wszystkich urządzeń. Strona mobilna natomiast jest oddzielną stroną, która dostosowana jest wyłącznie do urządzeń mobilnych i nie wyświetla się prawidłowo na innych urządzenia. Posiada także nieco inny adres – z reguły pojawia się w nim litera „m” lub słowo „lajt/lite”. 

Dlaczego strona Twojej kancelarii powinna być responsywna?

  • Siła rynku mobilnego

Zgodnie z raportem digital 2021: W 2020 roku do poszukiwania informacji w internecie najchętniej wykorzystywaliśmy telefony – w aż 55,7%, co stanowi przyrost o 4,6% względem poprzedniego roku. Aby zobaczyć pełny raport — kliknij tutaj. Jak widzisz, wskaźnik osób przeglądających strony internetowe na urządzeniach mobilnych jest bardzo wysoki. Tendencja jest rosnąca i ciężko doszukać się prognoz mówiących o tym, że miałoby to ulec zmianie. Posiadanie responsywnej strony internetowej staje się więc koniecznością, jeżeli nie chcemy stracić zainteresowania tak dużej grupy użytkowników (potencjalnych klientów).

  • Czytelność i przejrzystość

Treści i grafiki na stronie responsywnej są elastyczne i przejrzyste, a nawigacja jest intuicyjna. Dzięki temu wygodniej mogą z niej korzystać nie tylko użytkownicy urządzeń mobilnych, ale także osoby korzystające z różnych skali ekranu czy wyświetlające kilka okien przeglądarki jednocześnie. Ma to duży wpływ na pozytywne doświadczenia użytkownika na stronie (UX). We wcześniejszym wpisie omówiliśmy inne elementy, o które warto zadbać, aby strona kancelarii była przyjemna w odbiorze.

Przeczytaj: UX/UI na stronie internetowej kancelarii prawnej.

  • Wsparcie Google

Google od 2015 roku oficjalnie rekomenduje responsywne strony internetowe. Co wiąże się z rekomendacją od Google? Oczywiście wyższa pozycja Twojej witryny w wyszukiwarce. Ma to ogromne znaczenie dla budowania zasięgu strony Twojej kancelarii. Im lepszy zasięg, tym więcej użytkowników (potencjalnych klientów) może dotrzeć do Twojej witryny. Strona, która nie wyświetla się na urządzeniach o różnych skalach ekranu i nie potrafi sprostać oczekiwaniom użytkowników, doprowadzi do zwiększenia współczynnika odrzuceń.

  • Łatwiejsze zarządzanie

Tak jak wspomnieliśmy na początku, nie należy mylić responsywnej strony internetowej i mobilnej strony internetowej. Zabieg tworzenia osobnej mobilnej strony internetowej — rzadziej, ale jednak wciąż jest praktykowany. Tworząc dodatkową mobilną stronę, tak naprawdę dokładamy sobie dodatkowych obowiązków. Wszelkie zmiany i aktualizacje należy nanosić oddzielnie na każdą ze stron. Generowane są również dodatkowe koszty związane z budową oddzielnej strony. 

W przypadku stron responsywnych możemy korzystać z jednego panelu sterowania zarówno dla urządzeń desktopowych, jak i urządzeń mobilnych. Posiadanie jednej strony pozwala Ci także mierzyć cały ruch, konwersje i zachowania użytkowników w jednym miejscu w panelu Google Analytics.

Dowiedz się więcej: Jak powinna wyglądać strona internetowa kancelarii?.

Responsywna strona internetowa — podsumowanie

Jeżeli chcesz, aby strona Twojej kancelarii prawniczej była wygodna i przyjemna w obsłudze, a także wyświetlała się na wysokiej pozycji w wyszukiwarce Google, nie ma innego wyjścia — musisz zadbać o jej responsywność. Posiadanie responsywnej strony internetowej bezsprzecznie przestaje być już tylko modnym „trendem”, a staje się koniecznością. Aby sprawdzić, czy strona Twojej kancelarii jest responsywna, zachęcamy do skorzystania z prostego narzędzia Google Test optymalizacji mobilnej”. 

Sprawdź: Czy Twoja strona jest responsywna?

Potrzebujesz strony internetowej dla Kancelarii? Kliknij przycisk poniżej, wypełnij krótki brief i otrzymaj BEZPŁATNĄ WYCENĘ! 

Sara Solarek

Sara Solarek

Prawniczka. Założycielka firmy marketingprawnikow.pl. Specjalistka od Instagram marketingu. Na co dzień pomaga prawnikom rozwijać skrzydła w Internecie. W szczególności doradza, tworzy strony internetowe i projekty graficzne.

Kim jesteśmy?

Jesteśmy zespołem prawników i specjalistów od e-marketingu. Jako agencja marketingowa – Marketing Prawników – pomagamy prawnikom i kancelariom wyróżnić się w sieci w poszanowaniu etyki zawodowej.

Praktyczne wskazówki marketingowe dla prawników

Dołącz do ponad 100 kancelarii prawnych, które korzystały z usług naszej agencji marketingowej.

Zapisz się na nasz newsletter i dowiedz się jak rozwijać swój marketing.

Więcej
WPISÓW

Zapisz się i dowiedz się jak rozkręcić marketing i zwiększyć dochody w swojej Kancelarii! 💥

Wskazówki, które rozkręcą marketing i zwiększą dochody w Twojej kancelarii! 💥

Dołącz do ponad 400 prawników, którzy czytają nasz Newsletter. Zapisz się i dowiedz się jak rozwijać swój marketing.