Leady sprzedażowe to nic innego jak osoby, które są rzeczywiście zainteresowane daną usługą lub produktem. To osoby, które wykonały określone działania, po których których możemy stwierdzić, że nie są osobami jedynie biernie przeglądającymi czy wyświetlającymi dany komunikat, lecz naprawdę rozważają skorzystanie z naszej oferty. W praktyce, leady sprzedażowe to przykładowo:
- osoby, które decydują się na podjęcie kontaktu z nami, w celu uzyskania oferty,
- osoby, które wypełniły formularz kontaktowy,
- osoby, które zarejestrowały się na dane wydarzenie, podczas którego mogą zdobyć określoną wiedzę (rzeczywiście zainteresowane tematem).
Podsumowując, leady sprzedażowe to grupa osób, która rzeczywiście znajduje się na dalszym etapie lejka sprzedażowego. Chcąc promować swoje usługi, produkty lub ofertę – na tej grupie odbiorców nam najbardziej zależy.
Sprzedając usługi chcemy zgromadzić jak największą liczbę leadów sprzedażowych (osób potencjalnie zainteresowanych), a następnie jak największą liczbę z tych osób przekonać, że to właśnie nasza oferta jest dla nich właściwa (liczba finalnych Klientów).
Jeśli interesuje Cię temat pozyskiwania leadów na usługi lub produkty prawne, zapoznaj się z naszym artykułem: Leady prawnicze
Przykład lead’u sprzedażowego:
Załóżmy, że Ola odnalazła prawniczkę zajmującej się obsługą jednoosobowych działalności. Ola sama prowadzi swój biznes i jest krawcową. Podpisuje wiele umów z kontrahentami, gdyż oferuje swoje usługi i szuka różnych zleceń. Często brakuje jej wiedzy prawniczej i nie wie czy poprawnie formułuje umowy, dlatego wypełniła formularz kontaktowy na stronie prawniczki, która regularnie wysyła różne porady i praktyczne wskazówki dla mniejszych przedsiębiorców.
Dzięki dobrze przemyślanej treści na Stronie oraz contencie, który prawniczka stale publikuje – przyciąga odbiorców, którzy w momencie podjęcia z nią Kontaktu, staje się jej leadami sprzedażowymi. Pamiętaj, że dobrze zaprojektowana strona internetowa dla prawników to klucz w uzyskiwaniu leadów sprzedażwoych.
Na czym polega pozyskiwanie leadów sprzedażowych?
Pozyskiwanie lead’ów to wszelkie działania zmierzające do przyciągnięcia do siebie jak najwięcej osób zainteresowanych Twoją usługą lub Twoim produktem.
Na pozyskiwanie leadów sprzedażowych może składać się wiele działań, np:
- Aktywność w social mediach, np. dobre social media dla kancelarii to LinkedIn, inne dostępne opcję to Instagram, TikTok, Facebooka.
- Regularny newsletter (ta forma zdecydowanie stała się trendem w ostatnich miesiącach i coraz więcej firm wprowadza newsletter do swoich działań).
- Strona internetowa zoptymalizowana pod SEO z ofertą oraz z identyfikacją wizualną marki (na stronie można umieścić m.in. rozbudowaną ofertę, case studies – konkretne przykłady zrealizowanych projektów, co pokazuje to kompetencje i doświadczenie firmy.
- Prowadzenie bloga zoptymalizowanego pod SEO.
- Kursy online i webinary.
- Targi branżowe.
- E-booki z praktycznymi informacjami na określony temat.
- Bezpłatne próbki produktów czy usług – większość osób lubi przetestować, zanim zdecyduje się zakup.
Podejmując się tych wszelkich aktywności, przyciągasz uwagę coraz większej grupy odbiorców, z których najpewniej część, będzie zainteresowana współpracą z Tobą.
Warto dodatkowo wdrażać rozwiązania, które pozwolą Ci gromadzenie owych leadów odpowiednio wcześnie. Przykładowo wspomniane próbki kursów, formularze ofertowe – dzięki nim zaczniesz gromadzić dane kontaktowe do osób potencjalnie zainteresowanych Twoimi usługami.
Wielokrotnie może być tak, że ktoś będzie zainteresowany Twoją usługą, ale nie na tyle – aby zdecydować się na kontakt w tym momencie. Wówczas, możesz zapewnić jej na przykład możliwość zarejestrowania się i pobrania przykładowej próbki Twojego produktu (dla tej osoby, to będzie szansa na poznanie Ciebie bliżej, zebranie kolejnych informacji, które pozwolą podjąć decyzje o współpracy – a dla Ciebie będzie to sygnał, że osoba jest potencjalnym leadem, rozważającym zakup Twojego produktu lub współpracę z Tobą).
W takiej sytuacji, dobrym rozwiązaniem mogłoby być kierowanie do niej komunikatów sprzedażowych, przekonujących o atrakcyjności Twoich usług, oferty). W taki sposób działa już skutecznie wiele innych branż.
Jakie są rodzaje lead’ów sprzedażowych?
Wyróżniamy kilka rodzajów leadów sprzedażowych. Różnice między nimi są istotne, ponieważ do każdego z nich będziemy kierowali inne działania marketingowe.
- Leady zimne: to osoby, które nie podjęły interakcji z naszymi usługami czy produktami, ale wydaje nam się (na podstawie jakichś kryteriów), że mogą być zainteresowani naszymi usługami lub produktami. Jest to grupa osób, która jest niezaangażowana, lecz może stanowić grupę potencjalnych klientów.
- Lead’y ciepłe: to osoby, które śledzą firmę, znają jej ofertę oraz sposób działania, ale nie podjęli decyzji, czy chcą rozważyć skorzystanie z Twoich usług. Najczęściej, to grupa osób, które świadomie szuka określonych usług, weryfikuje informacje na stronach i zastanawia się, czy rozważyć kontakt akurat z Twoją Firmą.
- Lead’y gorące: to grupa osób, które nawiązały interakcje z Twoją Firmą, znają Twoją ofertę i chętnie poznają więcej szczegółów, które pozwolą im zdecydować, czy chcą skorzystać z Twojej oferty. To wszelkie osoby, które podjęły lub chcą podjąć z Tobą kontakt lub negocjacje. Jest to oczywiście najbardziej wartościowa grupa i najbliższa nawiązaniu współpracy.
Czy istnieją korzyści z pozyskiwania lead’ów sprzedażowych?
Oczywiście! Każdy lead, niezależnie od rodzaju, może stać się Twoim Klientem. Warto jest przemyśleć odpowiednio swoją ścieżkę pozyskania Klienta, aby była jak najbardziej przekonująca i zachęcająca do nawiązywania współpracy.
Pozyskiwanie leadów to szansa m.in. na:
- zwiększenie sprzedaży,
- liczby zleceń,
- rozwój Firmy,
- poznanie swojej grupy docelowej i odbiorców,
- nawiązanie kontaktu z odbiorcami.
Jak stworzyć lead’y sprzedażowe?
Pozyskiwanie leadów nie jest takie proste, jak się wydaje. To proces, który wymaga strategii i systematyczności. Zatem, jak ich przyciągnąć?
- Grupa docelowa: musisz wiedzieć, do kogo konkretnie chcesz trafić z ofertą. Jeśli będziesz kierował swoją ofertę w nieodpowiednim czasie lub do nieodpowiednich osób, nie będzie ona skuteczna. Nie na każdym etapie przekonywania odbiorcy do swojej usługi, przedstawiasz mu końcową ofertę współpracy.
- Wartościowe treści: niestety nie ma „nic za darmo”, warto jest dzielić się swoją wiedzą i udostępniać odbiorcom bezpłatne „dodatkowe treści”, np. e-booki czy artykuły. Dzięki temu edukujesz swoich odbiorców i możesz przekonywać ich do tego, że jesteś odpowiednią osobą do współpracy (np. możliwość zapoznania się z Twoją osobą, poza tekstami na Stronie).
- Grupowanie lead’ów i dobór odpowiedniej komunikacji: znasz już podział leadów sprzedażowych, więc warto zastosować go w praktyce. Musisz wyczuć, który lead jest zimny, a który gorący. W ten sposób łatwiej jest opracować strategię komunikacji i pozyskać klienta. Niektóre osoby będą potrzebować przekonujących argumentów o korzyściach, a inne już ostatecznej oferty czy szczegółów współpracy.
Tworzenie strategii pozyskiwania leadów jest tematem obszernym. Jeśli chcesz poprawić ten proces w swojej Firmie, skontaktuj się z nami i opowiemy Ci, jak możemy Tobie pomóc – oferujemy indywidualnie opracowany marketing kompleksowy dla prawników.
Podsumowanie – czym są leady sprzedażowe?
Pozyskiwanie leadów to proces niezwykle istotny dla każdej firmy, niezależnie od branży. To nie tylko sposób na zdobycie nowych klientów, ale także zrozumienie ich potrzeb i preferencji. Korzystając z odpowiednich strategii i narzędzi, możemy skutecznie generować leady i prowadzić je ku finalnemu zakupowi. Pamiętajmy, że proces ten wymaga ciągłej analizy, dostosowywania działań i doskonalenia. Niemniej jednak, potencjalne korzyści, jakie niesie zainwestowanie czasu w ten proces, są tego warte.